Colt Mustang, wycofany z oferty jako „martwy” projekt, po latach odrodził się z wielkim sukcesem. Wznowienie produkcji przez firmę SIG Sauer okazało się strzałem w dziesiątkę, a odświeżona wersja Mustanga – pistolet P238 – stał się rynkowym hitem.
W dzisiejszym świecie, pełnym bandytyzmu i terroryzmu, wielu strzelców czuje potrzebę codziennego noszenia broni. Jeśli mamy na nią pozwolenie lub po prostu lubimy strzelać, to prawdopodobnie już wiemy, że wybór odpowiedniej broni nie jest sprawą prostą. Z uzbrojeniem do ochrony osobistej jest jeszcze trudniej. Powodem, dla którego większość ludzi wybiera do codziennego noszenia pistolety wyjątkowo małe jest to, że są one łatwe do ukrycia i tylko minimalnie zakłócają codzienne nawyki czy wygląd zewnętrzny. Niestety, statystyki w krajach, gdzie strzelaniny zdarzają się częściej niż w Polsce pokazują, że znakomita większość nabojów używanych w małych i bardzo małych pistoletach samopowtarzalnych nie ma wystarczającej mocy obalającej, choć sytuację trochę ratują wzmocnione elaboracje i nowoczesne pociski.
Trendy ogólnoświatowe kształtuje rynek amerykański, na który z kolei gigantyczny wpływ mają wybory tamtejszego wojska czy policji. Badania popularności broni noszonej w celu ochrony osobistej pokazują, że za oceanem klienci najczęściej wybierają pistolety 9 mm Parabellum. Ale za to już na drugim miejscu nie uplasowały się czterdziestki piątki, lecz konstrukcje strzelające nabojem .380 ACP, czyli amunicją obecnie niemającą kompletnie nic wspólnego z wojskiem czy policją. Wraz z rosnącym zainteresowaniem noszeniem broni, popyt na tę łatwą do ukrycia nigdy nie był większy i pistolety kieszonkowe na amunicję 9 mm × 17 Browning sprzedają się lepiej, niż kiedykolwiek.
Skonstruowany na początku XX wieku i spopularyzowany przez pistolety FN 1910 i FN 1910/22 nabój 9 mm × 17 Browning (w nomenklaturze amerykańskiej zwany .380 ACP), od kilkunastu lat przeżywa prawdziwy renesans. Uznawany jest też na całym świecie za zdroworozsądkowe minimum obronne, bo regularne noszenie do ochrony osobistej pistoletów na amunicję słabszą niż 9 mm Browning krótki zwykle nie jest zalecane
źródło: Archiwum Redakcji