Obecny pistoletowy trend jest taki, że najmodniejsze są bezkurkowce na plastikowym szkielecie – wręcz buduje się nowe bezkurkowe wersje znanych pistoletów z kurkiem. A nasza radomska fabryka idzie swoją drogą i konstruuje pistolet nie dość, że z kurkiem, to jeszcze na szkielecie aluminiowym.
Nieśmiertelny Frank Sinatra śpiewał „I did it my way”, czyli zrobiłem to po swojemu – wbrew modom, nie oglądając się na innych, czasem błędnie, czasem ze swoją szkodą, ale kimże jest człowiek, jeśli nie jest sobą? Więc trzeba żyć i robić wszystko po swojemu. I ja się generalnie z taką filozofią życiową zgadzam, a nawet próbuję ją – po swojemu – realizować.
Najwyraźniej Fabryka Broni też, i za to ją szanuję. Mogę się mylić, ale z tego co wiem najnowszy pistolet z Radomia, czyli cywilna wersja pistoletu wojskowego, wprowadzanego właśnie do uzbrojenia polskich Sił Zbrojnych, jest jedynym skonstruowanym współcześnie modelem broni krótkiej z zewnętrznym kurkiem, mechanizmem spustowym typu SA/DA oraz aluminiowym szkieletem. Powie ktoś, że to powrót do przeszłości, do lat 80., ale z całą pewnością jest to coś innego, co wyróżnia tę broń na tle innych – wedle starej biznesowej maksymy: „jak chcesz coś produkować, to zrób to lepiej, taniej – albo inaczej”.
Nowa nazwa i forma
VIS 100 M1 co najmniej z dwóch powodów warty jest uwagi – po pierwsze, niedawno trafił do sprzedaży, a po drugie to pistolet przeznaczony specjalnie na rynek cywilny. A jak często polskie państwowe fabryki produkują broń specjalnie na rynek cywilny? No właśnie!
To już trzecie w czasach III Rzeczpospolitej podejście radomskiej fabryki do zadania wykonania oryginalnego, nowoczesnego pistoletu samopowtarzalnego – a drugie pod szyldem Fabryki Broni „Łucznik”-Radom (podejście pierwsze firmowały jeszcze Zakłady Metalowe „Łucznik”). Tym pierwszym był pistolet MAG 95 oraz jego wersja rozwojowa, czyli MAG 98 z aluminiowym szkieletem (pierwszy miał szkielet stalowy). Drugie podejście to pistolet PR-15, czasami z dodatkową nazwą Ragun – ostatnio przechrzczony i występujący publicznie jako VIS 100