Kieszonkowy pistolet FÉG R78 jest konstrukcją mało znaną – ale na tyle oryginalną, że zasługuje na bliższą prezentację. Jego historia jest nierozerwalnie związana z osobą Józsefa Kameniczkiego, konstruktora powojennych węgierskich pistoletów samopowtarzalnych.
Najbardziej znany powojenny węgierski konstruktor broni József Kameniczky (1923–1997), urodził się 31 marca 1923 roku w Nagyzőzős (wówczas w czechosłowackiej Rusi Zakarpackiej, dziś Wynohradiw na Ukrainie), ukończył technikum metalowe w Azottan, a po zajęciu tych terenów przez Węgry na wiosnę 1939 roku, w roku 1941 rozpoczął pracę jako technik w budapeszteńskich zakładach FÉG.
Budapeszteńska Spółka Fabryki Broni i Maszyn (Fegyver- és Gépgyár Rt, w skrócie FÉG) zawiązała się 24 lutego 1891 roku i pod kierownictwem Rudolfa Frommera wyrosła na godnego partnera i konkurenta OEWG (STRZAŁ.pl nr spec. 2020). 5 listopada 1935 roku w drodze wrogiego przejęcia stała się częścią Węgierskiej Fabryki Wyrobów Metalowych i Lamp (Magyar Fém- és Lampágyár Rt). Po fuzji zakład nazywał się Fabryka Wyrobów Metalowych, Broni i Maszyn (Fémárú-, Fegyver- és Gépgyár Rt) – zachowując stary, powszechnie znany skrót, choć część prostej broni cywilnej (wiatrówki, flowery) wytwarzała teraz pod marką Lampart (Lampágyár Rt).
Kameniczky szybko dał się poznać jako utalentowany organizator produkcji ze smykałką do projektowania mechanizmów. Zatrudnienie w ważnym zakładzie produkcji zbrojeniowej pozwoliło mu przeżyć wojnę z dala od frontu – trafił tam dopiero w zimie 1944/1945 roku, gdy między grudniem a lutym miasto znalazło się w oblężeniu. Udało mu się przeżyć i już wiosną 1945 roku przystąpił z resztą ocalałej załogi do odbudowy. Ukraińsko-słowackie korzenie bardzo mu się teraz przydały, gdyż jako jeden z nielicznych pracowników FÉG płynnie mówił po ukraińsku i słowacku, stając się tłumaczem dyrekcji w kontaktach z sowieckimi władzami okupacyjnymi.
Także jego talent konstruktorski został dostrzeżony i doceniony, gdy rok później główny konstruktor broni krótkiej budapeszteńskich zakładów, Lajos Elődy, wybrał go na swego asystenta
ilustracje: autor i HUNGARIAE.COM