Granaty ręczne konstrukcji Williama Millsa – w brytyjskiej armii zwane zrazu „bombami”, stąd zapadły w kolektywną pamięć jako „bomby Millsa” (Mills Bombs) – stanowiły zasadniczy typ tego środka walki w uzbrojeniu brytyjskiej piechoty od roku 1915 aż do 1972.
Sir Williamowi Millsowi (1856–1932) przypadło w udziale skonstruować najbardziej udany aliancki granat ręczny Wielkiej Wojny, używany oprócz armii brytyjskiej przez wszystkich sojuszników – a przez Brytyjczyków aż do lat 70. XX wieku. Konkurencja była nie lada: każdy z aliantów miał po kilkadziesiąt konkurencyjnych modeli – sami Anglicy przyjęli ich w czasie wojny ponad 50!
Mills, syn właściciela stoczni w Sunderlandzie, odbył staż jako chłopiec okrętowy na statkach, a następnie po ukończeniu politechniki na wydziale budownictwa okrętowego, znów wyruszył na morze jako praktykant maszynowy, by zgłębiać swój fach od podszewki. Od wczesnej młodości zdradzał dar do wynalazków i ulepszeń, a w dziedzinie technicznej wkładał wiele wysiłku w innowacje i nowe technologie, dzięki czemu zbudował na przykład pierwszą odlewnię aluminium w Wielkiej Brytanii. Prywatnie tłumaczył się z tego osiągnięcia znacznie bardziej przyziemnymi pobudkami: „– Nikt w całym cholernym Imperium (bloody Empire), zapełniającym czerwienią mapy świata od mroźnego Clondike po upalną Australię nie potrafił mi zrobić porządnego aluminiowego kija golfowego, więc musiałem go sobie zrobić sam, a do tego trzeba było opanować technologię odlewania metali lekkich”. Coś w tym mogło być, bo jedna z jego firm stała się już przed Wielką Wojną czołowym producentem aluminiowych kijów golfowych w Imperium.
Dla Króla i Ojczyzny
Doświadczenia belgijskiego znajomego i partnera w interesach, Alberta Dewandre, który po powrocie z raną z Belgii w grudniu 1914 roku opowiadał Millsowi o walce w okopach i używanych wówczas do niej improwizowanych w dużej części granatach ręcznych, zainspirowały go do tego, by i w tej dziedzinie użył swego daru wynalazczego
ilustracje: WIKIMEDIA COMMONS, MILLSGRENADES.CO.UK, INTERNATIONAL MILITARY ANTIQUES oraz PICRYL