Wprowadzenie do metod szkolenia pneumatycznych strzelań szkolnych śrutem z broni maszynowej umożliwiało korzystanie z krótkich strzelnic przykoszarowych oraz pozwalało na znaczne oszczędności amunicji bojowej, zmniejszając koszty szkolenia strzeleckiego.
Założona w 1904 roku szwedzka firma AGA zajmowała się początkowo gazami przemysłowymi. W jej historii kluczową rolę odegrał inżynier Gustaf Dalén (1869–1937), autor przeszło 100 patentów, który firmę rozbudował i prowadził od 1909 roku, kiedy został mianowany dyrektorem generalnym, aż do swojej śmierci w 1937 roku. Dzięki wynalazkom Daléna i zespołowi zdolnych inżynierów, firma energicznie się rozwijała, zaś dominującym jej produktem były latarnie dla żeglugi, opalane acetylenem – nie wymagające instalacji elektrycznej. Największy sukces nastąpił w 1911 roku, gdy AGA otrzymała lukratywny kontrakt z rządem Stanów Zjednoczonych na dostawę latarni morskich dla nowo ukończonego Kanału Panamskiego. Pozwoliło to na 13-krotny wzrost obrotów firmy, której asortyment produkcji obejmował teraz: latarnie i boje świetlne, oświetlenie wagonów kolejowych, sygnalizatory kolejowe, wojskowe światła sygnalizacyjne, oświetlenie samochodowe oraz urządzenia tnące i spawalnicze.
W 1912 roku Dalénowi przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, za wynalezienie automatycznych regulatorów do stosowania w połączeniu z gazowymi akumulatorami do oświetlenia latarni morskich i boi.
W okresie tym rozwijały się również zagraniczne placówki firmy, wprowadzając nowe technologie i wynalazki z zakresu mechaniki precyzyjnej, systemów chłodniczych, łączności, optyki i techniki medycznej – ale także militarnej. Już w 1915 roku AGA eksperymentowała z transmisjami radiowymi z pokładu samolotów, ponadto dostarczała wojskom – obu stron konfliktu, bo Szwecja była neutralna – reflektory przeciwlotnicze oraz wodór do napełniania balonów obserwacyjnych i zaporowych. Podczas Wielkiej Wojny niemiecki oddział produkował części do karabinów maszynowych Maxima dla arsenału w Spandau, a w 1927 roku powstał tam pierwszy w Europie odbiornik radiowy z wbudowanym głośnikiem (zamiast dotychczasowych słuchawek). Także macierzysta firma nie stroniła od zamówień wojskowych – produkowane po 1936 roku w Polsce licencyjne 40 mm armaty przeciwlotnicze Boforsa miały osprzęt elektryczny jej produkcji
Ilustracje: z archiwum autora