Jak to jest, że nawet niewielkie europejskie kraje mają swoje fabryki pistoletów, i to doskonałych pistoletów – Czechy (co oczywiste), ale też Chorwacja, Słowacja, a nawet malutka Słowenia – a w naszym wciąż mamy problem ze skonstruowaniem czegokolwiek sensownego?
Położona w niewielkiej miejscowości Šentjernej – formalnie wsi, zaledwie 5 km w linii prostej od chorwackiej granicy – firma Arex d.o.o. powstała ćwierć wieku temu, a więc nie jest już taka młoda jak mogłoby się wydawać. Profil jej produkcji był od początku militarny, ale nie bezpośrednio broniowy. Wytwarzano ogniwka do taśm rozsypnych, a także gotowe linie produkcyjne do tychże, naboje-zbijaki i drobniejszego sortu akcesoria oraz elementy wojskowego oporządzenia. Z czasem doszły naboje ślepe w plastikowej łusce z metalowym denkiem, naboje z pociskami gumowymi (traktowane jako non lethal, ale nie ograniczające się do kalibru 12 – są 9 mm Para, ale i 7,62 mm × 39, a i .50 BMG!) oraz z pociskiem-kapsułką z farbą (tzw. markery) – jak też linie do produkcji amunicji. A w roku 2014 w ofercie firmy pojawiła się także prawdziwa broń palna: pistolety ReX Zero 1.
Był Rex, jest Arex
Model Zero 1 – znany w Polsce także z tego, że pewną ich liczbę (w wersji kompaktowej, ReX Zero 1 CP) w roku 2019 zakupiono dla Policji – wiele osób identyfikuje jako klon Siga P226: zewnętrzna forma pistoletu jest bowiem bardzo charakterystyczna. Ale to pierwsze wrażenie nie jest jednak do końca precyzyjne – Zero 1 jest klonem jugosłowiańskiej nieautoryzowanej kopii Siga, czyli Zastavy CZ-99, jak i jego wersji rozwojowych: CZ-999 oraz EZ-9. Stąd liczne drobne różnice konstrukcyjne i wzornicze, po części celowo wprowadzane, aby minimalizować ryzyko procesów sądowych. Czyli ma coś z Siga, ale głównie kształt. Kiedyś byśmy powiedzieli, że mamusia się zapatrzyła na Siga…
Obecnie broń ta nazywa się Arex Zero 1 i jest – wedle zapewnień producenta – jeszcze bardziej ulepszoną wersją swojego protoplasty („- Osiągnęliśmy ulepszenia w stosunku do niektórych z najpopularniejszych modeli pistoletów, eliminując ich słabe strony i zwiększając ich zalety, stosując naszą wiedzę i najnowocześniejsze metody projektowania”). Dzisiejsze Zero dostępne jest w czterech odmianach: Standard, Compact, Tactical i Tactical Compact, przy czym te dwie ostatnie dostosowane są do strzelania z tłumikiem i z tego powodu mają podwyższone przyrządy celownicze. Do tego należy dodać wyczynową odmianę pistoletu Zero, czyli model Arex Alpha. W którym aluminiowy szkielet zastąpiono stalowym, powiększono manipulatory, gniazdo magazynka wyposażono w lejek, a przyrządy celownicze w światłowodowe wstawki – wszystko z myślą o współzawodnictwie w konkurencjach sportowych typu IPSC.
Najnowszą i zupełnie oddzielną linią pistoletów jest seria modeli Arex Delta.
Ilustracje autora