Dzięki uprzejmości firmy Magnum z Poznania w październiku mieliśmy okazję odwiedzić – wraz z grupą dziennikarzy i przedstawicieli handlowych z Polski, Niemiec i Włoch – fabrykę firmy Canik, o której wyrobach wielokrotnie pisaliśmy na tych łamach.
Canik (obok Atakum, lkadim i Tekkeköy) to jedno z największych miast prowincji Samsun w północnej Turcji, położone na obrzeżach czarnomorskiego portu także o nazwie Samsun, stolicy prowincji. To tereny dawnego helleńskiego królestwa Pontu, później rzymskiej prowincji o tej samej nazwie – to stąd właśnie wywodził się piąty prefekt Judei, rządzący nią w latach 26–36, znany skądinąd Poncjusz Piłat.
Samsun jest metropolią raczej średniej wielkości (raptem około 90 tys. mieszkańców), ale to miejsce bardzo ważne w historii nowożytnej Turcji. To tu 19 maja 1919 roku wylądował generał Mustafa Kemal Pasza, znany dziś jako Atatürk, Ojciec Turków, rozpoczynając Wojnę o Niepodległość. Generał pokrzyżował nią plany rozbioru Turcji przez zwycięskich aliantów, obalił sułtanat, proklamując republikę i stając na jej czele jako prezydent.
Historia firmy Canik jest znacznie krótsza, sięga roku 1998, gdy w ramach restrukturyzacji tureckiego przemysłu zbrojeniowego powstało przedsiębiorstwo Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret AŞ (czyli Samsuńska Handlowo-Produkcyjna Spółka Akcyjna Obrony Narodowej), którego centrala do dziś działa w pobliskim Tekkeköy. Przez pierwsze kilka lat firma zajmowała się głównie produkcją podzespołów dla przemysłu lotniczego (wśród jego klientów były wtedy takie firmy, jak Airbus, AgustaWestland, Boeing, Bombardier czy też Lockheed-Martin), ale w roku 2005 powołano w jej ramach oddział badawczo-rozwojowy broni palnej, który zaczął od skonstruowania i wdrożenia produkcji pistoletu, bazującego w rozwiązaniach na Waltherze P99
Ilustracje: o ile nie zaznaczono inaczej – Jarosław Lewandowski