Weźmy udział w referendum!
Szanowni Czytelnicy,
Pan Prezydent Andrzej Duda zachęca nas do zgłaszania propozycji pytań do referendum konstytucyjnego – które ma się odbyć w stulecie odzyskania niepodległości, 18 listopada 2018 roku. Pomysł świetny, warto się nad nim pochylić z należytą uwagą. A może środowisko strzeleckie powinno wystąpić z propozycją własnego pytania?
Na przykład takiego:
„Czy popiera Pan/Pani zagwarantowanie w Konstytucji nienaruszalności prawa do obrony życia, zdrowia i wolności osobistej, a także obrony porządku publicznego i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz posiadania przez jej obywateli narzędzi umożliwiających skuteczne korzystanie z tego prawa?”
Pożytki z wpisania do ustawy zasadniczej prawa do posiadania broni są bezsprzeczne, mogą coś powiedzieć na ten temat Amerykanie – którym dostęp do broni gwarantuje słynna druga poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Może warto ją tu przypomnieć:
„A well regulated Militia, being necessary to the security of a free State, the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed.”
Poprawka została uchwalona w ramach Karty Praw Stanów Zjednoczonych Ameryki (którą stanowi pierwsze dziesięć poprawek do konstytucji) i weszła w życie 15 grudnia 1791 roku, po ratyfikacji Karty Praw przez stan Wirginia, który dokonał tego jako jedenasty z kolei. W wolnym tłumaczeniu brzmi ona mniej więcej tak: „Ponieważ dobrze zorganizowana straż obywatelska jest niezbędna dla bezpieczeństwa wolnego państwa, prawo osób do posiadania i noszenia broni nie ulegnie naruszeniu.” Poprawka jest napisana dość staromodnym językiem, co zresztą było już parokrotnie przyczyną prób jej obalenia, poprzez nadanie absurdalnej interpretacji.
W naszej Europie, w czasach dość obcesowego rozpychania się unijnych urzędników łokciami i czym tam tylko mogą dla wywalczenia sobie większej władzy nad obywatelami, taki konstytucyjny zapis zaczyna mieć coraz większe znaczenie. Tą drogą poszli nasi południowi sąsiedzi, Czesi – którzy w ramach odpowiedzi na nowelizację broniowej dyrektywy zapowiedzieli wpisanie prawa do posiadania broni do konstytucji. Pójdźmy za ich przykładem i wyciągnijmy wnioski z ostatnich wydarzeń w Hiszpanii (a wcześniej w Belgii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii…) – uzbrojony praworządny obywatel to skarb w chwili próby.
Zapraszam do lektury wrześniowego numeru miesięcznika STRZAŁpl (to już dziesiąta edycja, czyli pierwszy malutki jubileusz) oraz zachęcam do odwiedzania naszej strony internetowej www.strzal.pl – a tych, którzy nadążają za nowoczesnością, namawiam do pobrania aplikacji mobilnej na tablety i smartfony, którą można pozyskać w sklepach App Store i Google Sklep (aplikacja ta pozwala także na korzystanie ze wszystkich numerów archiwalnych czasopisma).
I proszę – bądźcie Państwo z nami – tak mobilnie, jak tradycyjnie „papierowo”.
Najnowszy numer miesięcznika dla Państwa
w kioskach oraz w dobrych salonach prasowych już 6 września