Na tle przedstawianych dotąd pneumatycznych broni mających służyć do szkolenia wojskowego – choćby podstawowego – odmiennością rosyjskich pneumatycznych Kałasznikowów i Makarowów było to, że nie miały służyć do użytku służbowego, a jedynie jako broń rekreacyjna, choć z militarnym zacięciem.
W listopadzie 1994 roku w iżewskim Iżmaszu obchodzono 75. rocznicę urodzin Michaiła Timofiejewicza Kałasznikowa. Uroczystość łączyła się z wręczeniem epoletów generalskich na stopień generała majora, nadanych przez prezydenta Rosji, Borysa Jelcyna. Z okazji tej wybito również okolicznościowy medal, a wśród prezentów jakie otrzymał dostojny jubilat znalazł się jednostrzałowy pneumatyczny 4,5 mm karabinek AK-105, wewnątrz którego iżewski konstruktor, inż. Georgij Andriejewicz Romanow osadził sprężynową wiatrówkę Iż-60 z bocznym naciągiem. Integracja dwóch istniejących i bardzo odmiennych konstrukcyjnie modeli wymagała oczywiście niezbędnych, acz daleko idących modyfikacji – z wnętrza komory zamkowej trzeba było usunąć wszystkie mechanizmy, by zrobić miejsce na wiatrówkę, a w pokrywie komory zamkowej wyciąć otwór pozwalający ładować broń pojedynczymi śrucinami Diabolo. Ponieważ oś lufy wiatrówki nie pokrywała się z osią lufy karabinka bojowego, umieszczono ją… powyżej – w świetle rury gazowej, z wylotem w podstawie muszki! Pozostałe elementy broni jak lufa, magazynek i bagnet pełniły funkcję wyłącznie dekoracyjną.
W sumie powstało jedynie 10 egzemplarzy tych hybryd i niemal wszystkie zostały wręczone co znaczniejszym zagranicznym gościom jubileuszu. W Rosji otrzymali je wyłącznie Michaił Timofiejewicz Kałasznikow i Wasilij Siergiejewicz Czugajewski, ówczesny dyrektor Zakładów Mechanicznych w Iżewsku (Iżewskij Mechaniczeskij Zawod, Iżmiech), które zajmowały się produkcją broni pneumatycznej (głównym produktem były części dla przemysłu samochodowego) w mieście słynnym głównie dzięki broni palnej wytwarzanej przez sąsiada zza płotu, Zakłady Budowy Maszyn w Iżewsku (Iżewskij Maszynostroitielnyj Zawod, Iżmasz).
Ilustracje: THE INDEPENDENT BARENTS OBSERVER, ŻURNAŁ KAŁASZNIKOW oraz IŻMASZ