W czasie mojej niedawnej wizyty w Warszawie obejrzałem dwa chińskie erkaemy ZB 26 z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego oznaczone swastykami – lecz nie symbolami hitlerowskimi, tylko logiem Fabryki Nr 21 Departamentu Uzbrojenia. Swastyka prosta i lewoskrętna (卍) to orientalny symbol, znany od tysięcy lat. [Zresztą znany nie tylko na Dalekim Wschodzie – symbol „świaszczycy”, zwanej także „krzyżykiem niespodzianym”, występuje szeroko również w polskiej symbolice podhalańskiej, w tym na odznakach pułkowych strzelców podhalańskich.
czytaj dalej24 czerwca 2026







































































































































![Militaria [Strzal-Pentagon_1-3]_Nov20_MOJA](https://strzal.pl/wp-content/uploads/2020/12/Militaria-Strzal-Pentagon_1-3_Nov20_B.jpg)