Pistolet w Babimoście
Miesiąc najdłuższego dnia w roku, czerwiec, obfitował w duże wydarzenia w polskim IPSC: odbyły się w nim pistoletowe zawody L3 Shooting-Academy Cup oraz Mistrzostwa Polski w Strzelbie IPSC, po raz pierwszy rozgrywane jako L3 na strzelnicy w Babimoście.
W pistoletowych zmaganiach o puchar Shooting-Academy wystartowało ponad 120 osób – 18 pistoletowych torów na ponad 300 strzałów, rozgrywane przez dwa dni, stanowiło bardzo poważne strzeleckie wyzwanie. Zawodnicy na strzelnicy w Parzęczewie strzelać mogli w ruchu do przodu, do tyłu, w bok, strzelali także do celów metalowych oraz papierowych tarcz, ruchomych oraz statycznych – czyli było co robić. W trakcie zawodów pogoda dopisywała i oprócz gorących sportowych zmagań także termometr wskazywał wysoką temperaturę. Organizatorzy czwartej edycji pistoletowych zmagań w ramach Grand Prix IPSC Polska zadbali także o odpowiednią dla tego miejsca pulę nagród – zwycięzcy zostali obdarowani wspaniałymi statuetkami, a w loterii nie zabrakło wspaniałych nagród z pistoletem Glock 17 na czele. Swój udział w loterii miała także współpracująca z Regionem IPSC poznańska firma Specshop, która ufundowała kilka loteryjnych nagród. Zmagania sportowe wygrali faworyci, których strzelania obserwowali pozostali strzelcy z wielką ciekawością – tak jakoś już się utarło, że jak ktoś dobrze zacznie sezon, to z reguły trzyma wysoki poziom do końca corocznych zmagań. Niestety były to także drugie zawody z rzędu, w których nie udało się formalnie otworzyć klasy Open – na szczęście koledzy strzelający w tej najbardziej wymagającej sprzętowo grupie stawili się liczniej na sierpniowych zawodach Cracow Open, i ta królewska klasa mogła tam zostać rozegrana.
Wyniki L3 Shooting-Academy Cup w Babimoście:
Open – Sławomir Czauderna, Andrej Gromow (Litwa), Rafał Czarnecki
Standard – Karol Barwicki, Radosław Widła, Maciej Miksza
Production – Marcin Tausiewicz, Bartosz Szczęsny, Przemysław Lewandowski
Strzelba w Babimoście
Także w czerwcu odbyły się drugie w historii strzelbowe Mistrzostwa Polski IPSC. Po raz pierwszy jako międzynarodowe zmagania L3 i po raz pierwszy na strzelnicy w Babimoście. Na dwunastu torach do oddania było ponad 160 strzałów – i jak na strzelbowe zawody L3 przystało, należało strzelać także z kuli i loftki, a nie tylko z tradycyjnie najpopularniejszego dla tego rodzaju broni śrutu. Tory zaprojektowane zostały w ten sposób, że zawodnicy mogli wykazać się wszechstronnymi umiejętnościami: szybkością, a także celnością. Na przykład strzelanie z kuli do oddalonych o 25 metrów rzutków było nie lada wyzwaniem, ale większość strzelców poradziło sobie z tym wyśmienicie. W stosunku do zeszłorocznych zawodów w Podstolicach wzrosła zauważalnie liczba uczestników przybyłych z zagranicy. Przedstawiciele krajów ościennych zajęli także wszystkie najwyższe miejsca podium – ale zgodnie z ipsikowym zwyczajem tytuły Mistrzów Polski w Strzelbie IPSC przypadły krajowcom. I tak mistrzem w klasie Open został Maciej Mizuro (WSS Wrocław), w klasie Standard Michał Cudny (ZKS Warszawa), a w klasie Standard Manual Przemysław Lewandowski (Kabar Łódź).
Na szczególną uwagą zasługuje fakt uczestnictwa w zawodach – jako sponsora głównego – jedynego polskiego producenta amunicji do strzelb, firmy FAM Pionki, a także oficjalnego dystrybutora najpopularniejszych w IPSC strzelb firmy Benelli, firmy Incorsa z Warszawy. Obaj wspaniali sponsorzy głównych zawodów przygotowali dla uczestników szereg atrakcji – na stanowisku testowym, i strzelb i amunicji, można było sprawdzić jak sprawuje się amunicja z Pionek oraz strzelby Benelli, a także w ramach loterii wylosować specjalnie przygotowane przez FAM Pionki zestawy amunicyjne oraz nagrodę główną losowania – strzelbę Benelli Super Nova. Broń ta powędrowała do zawodniczki z Poznania, która zapisała się do IPSC na kilka dni przed zawodami – szczęście nowicjusza! Mam nadzieję, że zachęci to więcej pań do udzielania się w IPSC, przez co atrakcyjność tego sportu jeszcze się podniesie.
Wyniki Międzynarodowych Mistrzostw Polski IPSC w strzelbie:
Open – Frantisek Bindik (Czechy), Maciej Mizuro, Krzysztof Klaczyński
Standard – Udo Schmitt (Niemcy), Michał Cudny, Gabor Varnai (Węgry)
Standard Manual – Michal Vavrečka (Czechy), Przemysław Lewandowski, Lumir Safranek (Czechy)
Strzelba w Podstolicach
Okres wakacyjny nie był czasem wolnym dla strzelców IPSC w kraju. W tych gorących, letnich dniach, trwała w najlepsze rywalizacja w tegorocznym cyklu Grand Prix. Zawodnicy ceniący sobie strzelanie ze strzelby, w połowie wakacji mieli okazję rywalizować na zawodach zorganizowanych w Podstolicach – gdzie mieli do ostrzelania sześciu torów, a każdy z nich wymagał do oddania minimalnie p
o 16 strzałów.
Pogoda dopisała, a przygotowane przez organizatorów zadania strzeleckie były dla uczestników wyzwaniem, poppery na 40 metrach przewidziane do ostrzelania amunicją kulową dla wielu ok
azały się bardzo trudne i czasochłonne. Wyniki zawodów – w których wzięło udział ponad 60 zawodników – wskazują, że do końca tegorocznych zmagań obsada wielu miejsc w rankingu może jeszcze się zmienić. Na specjalną uwagę zasługuje fakt, że coraz więcej kobiet bierze udział w tej trudnej technicznie konkurencji. Wyrównane wyniki tylko wzmagają emocje przed finalnym starciem, które zaplanowane jest na 8 października w Górze Kalwarii. Sponsorzy tegorocznych strzelbowych zmagań IPSC, czyli FAM Pionki i warszawska firma Incorsa, obiecali swój udział w tych zawodach – co gwarantuje oprócz emocji sportowych także te związane z losowaniem nagród.
Wyniki zawodów Grand Prix IPSC w Podstolicach:
Open – Adam Szuliński, Robert Klaczyński, Jacek Grabarczyk
Standard – Michał Cudny, Bartosz Szczęsny, Piotr Niewiadomski
Standard Manual – Łukasz Borkowski, Leszek Madajewski, Przemysław Lewandowski
Pistolet w Starachowicach
Na przełomie sierpnia i września strzelcy pistoletowi zagościli w Starachowicach. Na tej rozległej sportowej i myśliwskiej strzelnicy rozegrane zostały dwie imprezy IPSC. Pierwszą z nich były zawody L3 Cracow Open, które po utracie strzelnicy w forcie Zielonki przez kolegów z krakowskiego ZSD nie mają swojego stałego miejsca i migrują po kraju. Ich tegoroczna edycja zorganizowana została właśnie w Starachowicach. W dwudniowych zmaganiach udział wzięło ponad 115 strzelców, także z sąsiednich krajów Europy. Wszystkie tory przygotowano ciekawie i bardzo solidnie, tak aby uczestnicy mieli jak najwięcej wspaniałej strzeleckiej zabawy. Mimo iż zawody odbyły się poza Krakowem, nie zabrakło na nich krakowskich akcentów, każdego zawodnika spotkał tradycyjny Lajkonik, rozdający wspaniałe słodkości. Lajkonik towarzyszył także ceremonii zamknięcia zawodów, gdzie w wynikach w klasie Production wielką niespodziankę sprawił Bartosz Szczęsny, pokonując Marcina Tausiewicza – prawda, że o włos, ale zawsze to wielka niespodzianka. Marcin jest bowiem zwycięzcą wszystkich polskich zawodów w pistolecie IPSC w tej klasie sprzętowej od dłuższego czasu. Organizatorzy z krakowskiego ZSD oprócz wyzwań strzeleckich przygotowali także w noc pomiędzy dniami zawodów wspaniałą ucztę z wyśmienitym pieczonym dzikiem, a jako nagrodę główną na loterii pistolet CZ Shadow 2, który to powędrował do jednej z koleżanek z Bielska Białej. Mimo nieznacznej przegranej Marcin Tausiewicz jest już prawie pewnym zwycięzcą tegorocznego Grand Prix w klasie Production.
Kolejnym powodem do spotkania pistoletowych strzelców IPSC na strzelnicy w Starachowicach były odbywające się tam na początku września zawody Delta Cup. Zawody te jak dotąd były organizowane przez kolegów z klubu Gwardia 1924 Sosnowiec, a teraz już tylko z ich pomocą zawody organizowali (prawie) samodzielnie członkowie KS Świt Starachowice. Debiut wypadł niezwykle udanie i zawody przeprowadzone zostały bardzo gładko. Wszyscy zawodnicy byli zadowoleni z przygotowanych dla nich torów, które okazały się niezwykle przyjaźnie zaprojektowane i zbudowane – nie było na nich żadnych pułapek, z którymi musieli by się zmagać strzelcy. Wyniki zmagań nie stanowiły specjalnego zaskoczenia i zwycięzcami zostali faworyci, ale to nikomu nie popsuło humoru i wszyscy bawili się doskonale. Kolejne spotkanie fanów pistoletu odbędzie się w Parzęczewie na Polish Open – pistoletowych Mistrzostwach Polski pod koniec września. Tegoroczna edycja będzie ostatnimi tegorocznymi zawodami na poziomie L3 w Polsce. Wszystkich gorąco zapraszamy.
Wyniki zawodów L3 Cracow Open AD 2016:
Open – Milosz Horinek (Czechy), Sławomir Czauderna, Marcin Golisz
Standard – Jaroslav Vaclavik (Czechy), Wiesław Sioda, Oleg Petrow (Ukraina)
Production – Bartosz Szczęsny, Marcin Tausiewicz, Robert Koliński
Łukasz Borkowski
Ilustracje: archiwum IPSC Polska