Za późnego Gierka w TVP nadawano serial Kosmos 1999. Przedstawiana tam odyseja w poszukiwaniu nowej planety do zasiedlenia po atomowej zagładzie Ziemi wprawdzie na szczęście nie nastąpiła, ale w tym samym czasie na Ziemi – i to za Żelazną Kurtyną! – ruszyły prace nad karabinem, który (gdyby nie był programem ściśle tajnym) spokojnie mógłby w tym serialu zagrać.
Konstruktorem tej niezwykłej broni był dr Giennadij Nikołajewicz Nikonow (1950–2003), całe życie związany z nadwołżańską republiką autonomiczną Udmurcji i jej stolicą, Iżewskiem. Urodził się tam 11 sierpnia 1950 roku, dokładnie wtedy, gdy Iżmasz – a wraz z nim jego pracujący tam ojciec – użerał się z wdrożeniem produkcji Awtomatu Kałasznikowa (AK): wyrobu, który miał już wkrótce przynieść światową sławę tej przez Boga i większość ludzi zapomnianej fabryce u stóp Uralu. Młody Giena od małego miał po ojcu zamiłowanie do techniki – i to bynajmniej nie cywilnej. Budował modele samolotów, okrętów, parał się także modelarstwem rakietowym – wszak były to czasy wyścigu na Księżyc między Korolewem a von Braunem. W roku 1968 Nikonow ukończył przyzakładowe technikum Iżmaszu i rozpoczął pracę w kombinacie zbrojeniowym. Wciąż pracując, siedem lat później ukończył w trybie wieczorowym tamtejszą politechnikę (Iżewskij Miechaniczeskij Institut, obecnie Państwowy Uniwersytet Techniczny im. Michaiła T. Kałasznikowa) i uzyskał tytuł inżyniera.
Jego dorobkiem pozostaje 49 patentów na rozwiązania pneumatycznej i palnej broni sportowej, myśliwskiej i wojskowej. Początkowo zajmował się bronią sportową i myśliwską: jego dziełami były w 1976 roku rosyjski dwutaktowy karabin biatlonowy Bi-7-2 oraz skonstruowany i wykonany w jednym egzemplarzu w tym samym roku dla obchodzącego 70. urodziny genseka Leonida Breżniewa samopowtarzalny sztucer Iziubr na nabój .308 Win. Dopiero po 10 latach pracy, w 1978 roku, powierzono mu pierwsze zadanie z dziedziny obronności: wraz z wieloma konkurentami miał zbudować nowy karabin automatyczny na nabój 5,45 mm × 39 w ramach ogłoszonego wówczas konkursu pod kryptonimem Fłażok (Chorągiewka).
Ilustracje: Bas Martens oraz NOVOSTI i GUNS.RU