Dawno temu noże marki Schrade wytwarzane były w Stanach Zjednoczonych z ogromną dbałością o szczegóły i słynęły z jakości. Ale firma kilka razy zmieniała właściciela i dziś jej produkty powstają w Azji. Wiele z nich nawiązuje mocno do słynnych konstrukcji innych twórców – jak prezentowane „noże przetrwania”
Amerykańska firma Schrade Cutlery Company rozpoczęła działalność w roku 1904. Najpierw produkowała sztućce o niespotykanej wówczas jakości. Z czasem do oferty dołączyły cenione za trwałość składane noże, na których wychowały się pokolenia Amerykanów – jedne z najpopularniejszych scyzoryków w Stanach, jak Uncle Mike, Old Timer czy Tradesman. Były też noże o stałej głowni: myśliwskie, wędkarskie, do skórowania i filetowania, także przeznaczone dla nurków.
W roku 1946 firma dołączyła do Imperial Knife Associated Companies, a cały konglomerat został przemianowany na Schrade-Walden Cutlery Co., Inc., który po niemal 40 latach – w roku 1985 – zmienił nazwę na Imperial Schrade Corporation. Zamknął on swoje drzwi 30 lipca 2004 roku, kiedy Stewart Taylor – miłośnik i producent noży, działający w branży od 1975 roku właściciel firmy Taylor Brands LLC – nabył prawa do tzw. „własności intelektualnej” (w tym do wszystkich patentów i koncepcji tworzenia noży) Imperial Schrade Corporation, do marki Schrade oraz znaków towarowych Uncle Mike i Old Timer. Współpracujący od dawna z azjatyckimi wytwórcami Taylor zdecydował natychmiast, że produkcją zajmą się fabryki na Tajwanie i w Chinach, czego amerykańscy czciciele legendy noży Schrade przeżyć i darować mu nie mogą. Trzy lata temu – w lipcu 2016 roku –przedsiębiorstwo Taylor Brands kupił podobno… Smith & Wesson!
Dziś Schrade to przeogromna oferta najróżniejszych noży o wszelkich przeznaczeniach, które najprościej można podzielić na trzy grupy. Pierwszą stanową te przejęte z „własnością intelektualną” Imperial Schrade. Do drugiej należą konstrukcje własne, stworzone później, już po przejęciu marki Schrade przez Taylor Brands. I wreszcie grupa trzecia – noże generyczne