Bump fire to sposób strzelania z broni samopowtarzalnej, który pozwala oddać serię szybkich strzałów brzmiących jak z broni maszynowej bez żadnej nielegalnej ingerencji mechanicznej. Technika ta wymaga umiejętności i treningu – albo założenia gadżetu amerykańskiej firmy Slide Fire.
Kolba Slide Fire SSAR-15 jest w tej chwili jednym z zapewne najbardziej politycznie niepoprawnych gadżetów do broni w Ameryce – już po przygotowaniu tego artykułu życie dopisało niestety tragiczny rozdział w historii kolb Slide Fire: szaleniec użył takiej kolby do przeprowadzenia w Las Vegas zamachu na uczestników festiwalu muzyki country Route 91 Harvest, strzelając z okna hotelu „Mandalay Bay”. Potępiając bezsensowne i potencjalnie bardzo groźne dla prawa do broni morderstwo, postanowiliśmy mimo wszystko zamieścić artykuł w niezmienionej formie, gdyż jak zawsze podkreślamy – to nie broń i gadżety są winne zbrodni, ale jej sprawca.
W większości krajów świata posiadanie broni maszynowej przez osoby prywatne jest zabronione – co do sensowności tego zakazu jest tyle zdań, ilu wypowiadających je. A tu przychodzi sprytny Amerykanin z czymś całkiem niewinnym, plastikową kolbą do karabinu i mówi: załóż to na swój karabin, a będziesz całkiem legalnie strzelał jak seriami. Kolba wygląda trochę dziwnie, ale co robić, estetyka jest sprawą indywidualną. Jest stałej długości, nie składa się na bok, pod spód, na wierzch, ani nie wysuwa. Ale wystarczy ją założyć na byle samopowtarzalny karabin i mamy namiastkę broni maszynowej – w dodatku legalną od A do Z. Zmiany mechanizmu? Żadnych. Magia? Też nie – prosta znajomość zasad fizyki. Legalne? Przynajmniej zdaniem głównego w tej dziedzinie w Ameryce autorytetu, Biura Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych (BATFE). Czy to działa? Jeszcze jak! Tylko w pierwszym roku od wejścia na rynek (2012) sprzedało się ich 50 000 sztuk.
Twórcą tej kolby jest Jeremiah Cottle, wojskowy weteran i prezes firmy Slide Fire Solutions. Pomysł prosty jak drut, z olbrzymiej kategorii pod tytułem „czemu do diabła nikt wcześniej na to nie wpadł?” – co jest zwykle cechą wynalazków wybitnych i błyskotliwych.
W konstrukcji i działaniu Slide Fire wykorzystuje technikę strzelania stworzoną – jak wszystko, co dotyczy broni i strzelania – na amerykańskiej głębokiej prowincji. Nosi ona powszechnie używaną nazwę bump fire, którą niełatwo przełożyć na jakikolwiek inny język. „Bump” to po angielsku uderzenie, zderzenie, wstrząs, bulwa. „Strzelanie ze zderzenia”?