2020/10/18

Kolejna, 83. aukcja domu Hermann Historica pod hasłem „Broń palna z pięciu wieków” odbędzie się już 4 listopada 2020 roku. Tym razem pod młotek idzie 730 eksponatów – i jak zwykle nie brakuje atrakcji dla miłośników wszelkich rodzajów broni palnej, od antycznej po współczesną. Licytowane eksponaty można obejrzeć w dniach 18–21 i 28–31 października na terenie nowej siedziby firmy w Grasbrunn koło Monachium, przy ulicy Bretonischer Ring 3.
Nie zabraknie antycznej broni o wysokiej wartości artystycznej, jak para kołowych arkebuzów myśliwskich kalibru 13 mm z początku XVIII wieku, roboty Josefa Maira z Innsbrucku (nr 5029). Para zdobna intarsjami z rzeźbionej i czernionej kości oraz mosiężnymi ażurami zachowana jest w idealnym stanie, co odzwierciedla cena wywoławcza 22 000 euro.
Niewiele niżej wyceniono pierwszy polski akcent nadchodzącej aukcji, parę pistoletów kołowych „cieszynek”, oferowanych za 20 000 euro (oferta nr 5037). Te pistolety kołowe, mierzące po dobre 580 mm długości, pochodzą z roku około 1630, są kalibru 12,5 mm – i jak to cieszynki – są intensywnie zdobione intarsjami z motywami kwiatowymi, zwierzęcymi, scenkami myśliwskimi i zawijasami wszelkiej maści.
Kolejny ciekawy eksponat w ofercie aukcji to arkebuz tarczowy kalibru 21 mm z roku 1734, sygnowany przez I.G. Wieganda z Lipska (nr 5050) z przepiękną, rzeźbioną osadą. Jej najbardziej uderzającym fragmentem są dwa szczerzące na siebie intarsjowane zębiska głowy: lwa otaczająca tylec lufy i smoka na kolbie. Doznania strzelca, kładącego głowę pomiędzy te dwie rozdziawione paszcze, stały się zapewne powodem, dla którego to dzieło puszkarskiej sztuki dotrwało do dnia dzisiejszego w tak doskonałym stanie. Kto tych wrażeń ciekawy, będzie musiał się liczyć ze sporym wydatkiem – cena wywoławcza wynosi 20 000 euro.
Wśród nowocześniejszych okazów na specjalną uwagę zasługuje nieznany do zeszłego roku prototyp pistoletu samopowtarzalnego Mausera (nr 5292) z kurkiem zewnętrznym i mechanizmem SA/DA, który w zapowiedziach aukcyjnych był opisywany jako „HSB”, ale w rzeczywistości stanowi sui generis Zaginione Ogniwo między Mod. 1914 Nickla a rodziną pistoletów Seidla (w tym HSa, HSb, HSv i HSc). Prototyp kalibru 7,65 mm nosi numer seryjny 5 (zgodny na wszystkich częściach, włącznie z magazynkiem) i jest oferowany za cenę wywoławczą 12 500 euro.
Pozostając przy prototypach – pod numerem 5362 oferowany jest za 12 000 euro jedyny znany egzemplarz prototypowego Rotha-Theodorovicia na nabój 6,7 mm Roth, z numerem seryjnym 80, pokazany w epokowym dziele Moetza i Schuya Vom Ursprung der Selbstladepistole.
Jak zwykle w aukcji nie zabraknie polskich akcentów, tym razem naprawdę wyjątkowych. Do kupienia jest bowiem jeden z niezwykle rzadkich prototypowych pistoletów Tarn (nr 5535), których liczącą prawdopodobnie 10 sztuk serię wyprodukowały w kwietniu 1945 roku brytyjskie zakłady Swifta według projektu polskiego konstruktora, Teofila Tarnowskiego. Konstrukcja ta czasami przypisywana jest Zygmuntowi de Lubicz-Bakanowskiemu, ale skąd w takim razie na obu jej wcieleniach nazwy TE-TAR i TARN, pasujące raczej do Tarnowskiego? Do kupienia jest egzemplarz z numerem seryjnym 100, a więc zapewne pierwszy w ogóle wyprodukowany (pozostałe mają numery z zakresu 101–109) – co jeszcze podnosi jego walory poznawcze i wartość kolekcjonerską. Cenę wywoławczą ustalono na 5000 euro – ale dla polskich kolekcjonerów będzie wart zapewne znacznie więcej.
W porównaniu z Tarnem, polski Nagant wz. Ng 30 z 1932 roku (nr 5531) za 1800 euro, czy nawet wspaniale zachowany Vis z 1938 roku (nr 5533) oferowany za 3000 euro mocno bledną, ale wciąż stanowią atrakcyjne propozycje. Poza nimi z polskich akcentów w ofercie jest jeszcze P-83 z 1995 roku w oryginalnej plastikowej wytłoczce-pudełku (nr 5536 za 400 euro), replika kolby Ftk wz. 39 produkcji BUSS (nr 5534, 500 euro), oraz okupacyjny Vis, ale tym razem tylko jeden: II seria D (nr 5685, 600 euro).
[LE]

COLT-niebieski DRUK_MOJA
sordin_1.3A4_3_black_27112020_4SHOOTER_MOJA
_okl_IV_Militaria [Strzal-Bushnell-Lunety-obserwacyjne_1-1]_Nov
COLT zielony_MOJA
_okl_II_KALIBER_GGG_v2
Militaria [Strzal-ASG-Infidels_1-3]_Nov20_MOJA
image description
Militaria [Strzal-Leatherman-Beauty_1-3]_Nov20_MOJA
Magazyn_Uzbrojenia_reklama doruk krzywe
Militaria [Strzal-Pentagon_1-3]_Nov20_MOJA
KALIBER_caldwell_first_tacticalv4
sordin_1.3A4_3_white-27112020_4SHOOTER_MOJA
SPC_Magpul_MOJA
SPC_strzal.pl_specshop_MOJA
Prenumerata 210x285_X.2020- do druku
_4SHOOTER_Tanfoglio-A4-062018- dobry qr
_BRATERSTWO_jak-uzyskac-bron
Jak legalnie uzyskać broń palną?
_Rekl INCORSA_Stribog-Schmeisser_akcept
Militaria [Strzal-Infidels-Mechanix_1-1]_Nov20_B
COLT-niebieski DRUK_MOJA
COLT zielony_MOJA
_okl_II_KALIBER_GGG_v2
image description
SPC_Magpul_MOJA
SPC_strzal.pl_specshop_MOJA
_BRATERSTWO_jak-uzyskac-bron
previous arrow
next arrow
1.STRZAL.pl_2016.11_OKLADKA_LISTOPAD
2.STRZAL.pl_2016.12_OKLADKA_GRUDZIEN
3.STRZAL.pl_2017.01_OKLADKA_STYCZEN
4.STRZAL.pl_2017.02_OKLADKA_LUTY
5.STRZAL.pl_2017.03_OKLADKA_MARZEC
6.STRZAL.pl_2017.04_OKLADKA_KWIECIEN
7.STRZAL.pl_2017.05_OKLADKA_MAJ
8.STRZAL.pl_2017.06_OKLADKA_CZERWIEC
9.STRZAL.pl_2017.07-08_OKLADKA_LIPIEC-SIERPIEN
10.STRZAL.pl_2017.09_OKLADKA_WRZESIEN
11.STRZAL.pl_2017.10_OKLADKA_PAZDZIERNIK
12.STRZAL.pl_2017.11_OKLADKA_LISTOPAD
13.STRZAL.pl_2017.12_OKLADKA_GRUDZIEN
STRZAL.pl styczen 2018
STRZAL.pl luty 2018
STRZAL.pl marzec 2018
STRZALpl_2018-04
_N18 STRZAL.pl maj 2018
STRZAL.pl czerwiec 2018
STRZAL.pl lipiec-sierpien 2018
21.STRZAL.pl okladka
STRZAL.pl pazdziernik 2018
STRZAL.pl listopad 2018
24.STRZAL.pl grudzien 2018
25.STRZAL.pl styczen 2019
26.STRZAL.pl luty 2019
27.STRZAL.pl marzec 2019
28.STRZAL.pl kwiecien 2019
STRZAL.pl_maj_2019
30.STRZAL.pl okladka
31.STRZAL.pl lipiec-sierp 2019
32.STRZAL.pl wrzesien 2019
33.STRZAL.pl pazdziernik 2019
STRZAL.pl listopad 2019
35.STRZAL.pl grudzien 2019
36.STRZAL.pl styczen 2020
37.STRZAŁ.pl-luty-2020
39.STRZAL.pl kwiecien-maj 2020
STRZAL.pl_OKLADKA_2020.06_CZERWIEC
STRZAL.pl lipiec-sierpien 2020
Okladka I_2020 Specjal
42.STRZAL.pl wrzesień 2020
43.STRZAL.pl pazdziernik 2020
44.STRZAL.pl listopad 2020
45.STRZAL.pl grudzien 2020
46.STRZAL.pl styczen 2021
47.STRZAL.pl luty 2021
previous arrow
next arrow