Wraz z odejściem wojskowej broni powtarzalnej, jej pneumatyczne trenażery także przestały mieć wojskowe zastosowanie. Jednak od lat 50. XX wieku, wraz z upowszechnieniem wynalazku samopowtarzalnej broni PCP i CO2, broń pneumatyczna wróciła do koszar w tej nowej postaci.
Pistolet braci Schimelów wprawdzie furory nie zrobił, ale nie przeminął bez echa – które odezwało się w ojczyźnie wojskowej wiatrówki, Austrii. W latach 50. na rynku austriackim pojawiła się 4,45 mm samopowtarzalna wiatrówka CO2 o nazwie Tyrol Comatic z magazynkiem prętowym na 60 kulek. Tę broń, o lufie gładkiej długości 970 mm i ważącą około 3,5 kg opracował inż. Georg Gautterer z firmy Tiroler Maschinenbau- u. Holzindustrie, w tyrolskim Kufsteinie.
Tyrolskie CM1/ ÜbGer. KM1
Karabin przypominał konstrukcją wiatrówkę Webleya, w której lufa biegła na wierzchu komory tłokowej. Tu jej miejsce zajmował już jednak ciśnieniowy zbiornik na skroplony dwutlenek węgla z zaworem sterującym wyprowadzeniem gazu do kanału łączącego z lufą, a pod lufą mieścił się także magazynek. Zbiornik napełniany był z zewnętrznej butli przez zawór znajdujący się w jego przednim końcu, pod wylotem lufy. Spust pełnił podwójną rolę, napędu podajnika i obsługi zaworu gazowego. Dźwignia podajnika poruszała się w płaszczyźnie prostopadłej do przewodu lufy, obracając się wokół osi do niej równoległej – bezpośrednio oddziaływała na wypychaną donośnikiem kulkę, wpychając ją do otworu lufy. Po załadowaniu kulki, dalszy obrót spustu działał już na iglicę za pomocą dźwigni, połączonej z nią zawiasem. Dźwignia osadzona jest przegubowo na dźwigni spustowej i została tak zaprojektowana i rozmieszczona, że zbliża się do dźwigni spustowej w momencie jej cofnięcia. Rozwiązanie było chronione patentem DBP 1 009 971.
Broń, na której produkcję wydały pozwolenie władze okupacyjne zachodnich sektorów Austrii, początkowo nie miała zastosowań wojskowych. Cieszyła się sporą popularnością wśród ludności, jako pierwsza powszechnie dostępna wiatrówka samopowtarzalna. Sytuacja zmieniła się, gdy w maju 1955 roku zakończyła się aliancka okupacja i podział kraju na strefy okupacyjne
Ilustracje: COUESWHITETAIL.COM, CROSMAN oraz z archiwum autora