Zimna Wojna toczyła się na wielu frontach, także w zimnej i ciemnej otchłani wód. Oprócz oceanicznych pościgów okrętów podwodnych z atomowymi rakietami, podwodna Zimna Wojna miała także wymiar mikro: działania płetwonurków bojowych, dla których po obu stronach Żelaznej Kurtyny konstruowano specjalną broń.
Pistolet HK P11, wprowadzony do uzbrojenia płetwonurków Bundeswehry w roku 1976, nadal pozostaje bronią mało znaną i owianą wieloma mylącymi legendami – co dziwi o tyle, że już od wielu lat nie jest tajemnicą wojskową. Mimo to publikacje ukazujące szczegóły konstrukcji i zastosowania taktycznego tej broni stanowią znikomy ułamek tego, co można przeczytać o jego sowieckim odpowiedniku SPP-1 – i chyba tylko amerykański UDG Mk 1 jest bardziej tajemniczy i jeszcze mniej znany z racji szybkiego wycofania. W rezultacie w wielu miejscach, w tym w Wikipedii (której angielskojęzyczny artykuł o P11 jest jednym wielkim stekiem piramidalnych bzdur), można przeczytać porównania P11 z SPP-1/1M pisane przez ludzi, którym brakuje wiedzy, by pojąć relacje między rzeczywistymi osiągami obu tych broni – co wypacza obraz i prowadzi do fałszywych konkluzji. Postanowiłem więc wyjaśnić kilka najczęściej błędnie przedstawianych faktów, by Czytelnicy mogli porównać publikowane dane we właściwej perspektywie.
Działania nurków bojowych są niemal tak stare, jak historia konfliktów toczących się na styku wody i lądu. Historie wojen toczonych w starożytności i średniowieczu pełne są relacji o akcjach prowadzonych przez sprawnych pływaków, czy to atakujących okręty wroga kotwiczące przy brzegu, czy też skrycie płynących z nich na wrogi brzeg, by uszkodzić lub zniszczyć zapory obronne (łańcuchy) zagradzające wejście do portu. Stan techniki definiował używane przez nich narzędzia (świdry, piły) i broń – głównie białą. Z tego arsenału nóż do dziś pozostał wiernym towarzyszem nurka, zarówno jako narzędzie – pracy lub ratunkowe – jak i broń, głównie do samoobrony. Powstanie broni palnej i materiałów wybuchowych (ściśle powiązane, bo przez cztery wieki głównym materiałem wybuchowym znanym ludzkości był proch czarny, używany do broni) szybko rozszerzyło paletę broni i środków walki dostępnych zarówno nurkom, jak i do ich zwalczania